مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

طبقه بندی موضوعی

بررسی مزایای کانتکس و معرفی این سازه جدید

چهارشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۴، ۱۱:۴۱ ق.ظ
یکی از کاربردهای اصلی صفحات ساخته شده از نی در سقف کاذب می باشد. در ساختمان های با سقف شیب دار از سازه نگهداری سقف استفاده شده و یک شبکه فلزی یا چوبی از زیر به سازه خر پا متصل می گردد و صفحات بافته شده از نی در داخل این شبکه قرار می گیرد. این صفحات از بالا با دوغ آب گچ و از زیر با ملات گچ اندود می شود. این روش با هدف اصلی عایق حرارتی در خانه سازی منازل شرکت نفت در جنوب اجرا شده است. نحوه دیگر استفاده از این صفحات سقف کاذبی است که در ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران اجرا شده است. در این روش یک صفحه پانل کانتکس(یک ردیف نی با قطر کامل و یا نصف شده) به ضخامت حدود ۱۵ میلی متر با مفتول های فولادی به سقف اصلی متصل گردیده و از حرکت و تغییر شکل مفتول ها به کمک چوب های چهار تراش جلوگیری شده است. همچنین میتوان از سازه های فلزی سبک جهت زیر سازی سقف های کاذب استفاده کرد و با توجه به اینکه وزن پانل های کانتکس سبک بوده از پروفیل هایی مانند نبشی و سپری و تسمه با نمره پایین بهره برد.
خیزران یا بامبو که در زبان فارسی به آن نی گفته می شود، گیاهی چند ساله از تیره گندمیان است. به لحاظ اینکه ان گیاه به طور طبیعی در آب پرورش یافته و رشد می کند، در مقابل رطوبت بسیار مقاوم و تغییر ناپذیر است. مقاومت نی در حالت طبیعی بسیار زیاد است به طوریکه بعضی از انواع آن برای داربست تا چند طبقه و انواع دیگر به جای میلگرد در بتن مسلح به کار برده می شود.

کانتکس
کانتکس، نام قطعات پیش ساخته ساختمانی می باشد که از فشرده و بافته شدن نی در کنار یکدیگر و اتصال آن توسط مفتول های گالوانیزه بدست می آید. کانتکس همان ورق های سبک ساخته شده از نی می باشد که از سال 1337 به بازار ایران عرضه شده و اکنون بیش از نیم قرن است که این محصول استفاده شده و امتحان خود را پس داده است.ورق های کانتکس در مقایسه با دیگر مصالح ساختمانی دارای مزایای عمده ای هستند که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت

مقاومت صفحات الیاف گیاهی بستگی به مقاومت ساقه گیاه دارد. در صفحاتی که از نی مرداب و معمولی استفاده می شود، حدود ۴۰۰ کیلوگرم بر متر مربع فشار وارده تحمل می گردد. شرکت کانتکس اهواز با همکاری دانشگاه صنعتی امیرکبیربرای بدست آوردن میزان تحمل بارکانتکس باضخامت 5 سانتیمترآزمایشهای زیررا انجام داده است: - تحمل بارمتمرکزدردهانه یک متر دراین آزمایش باربه ابعاد (5×15) سانتیمتربرپانلی به ابعادیک مترمربع وارد شدوباتوجه به دامنه اندازه گیری،حداکثرخیزبرای بار 89 کیلوگرم مقدار 6/16 میلیمتربدست آمددرادامه با افزایش بارتا 202 کیلوگرم پانل دچارشکست شد. - تحمل بارخطی دردهانه یک متر درآزمایش دوم بارخطی به صورتی که میله درعرض یک متربرپانل کانتکس واردشدوخیزقابل اندازه گیری برای بار 496 کیلوگرم معادل 44/6 میلیمتربدست آمدوبا افزایش بارتا 928 کیلوگرم پدیده شکست رخداد. - تحمل بارگسترده دردهانه یکمتر آزمایش سوم بایک سطح گسترده یک مترمربع انجام شد مقادیرخیزوبارشکست به ترتیب 6/44 میلیمترو 1096 اندازه گیری شد.

1-مقاومت بسیار بالا
دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای به دست آوردن میزان تحمل بار کانتکس با ضخامت 5 سانتیمتر آزمایش هایی را انجام داده است:
تحمل بار گسترده در دهانه یک متر. آزمایشی با سطح گسترده یک متر انجام شد، مقدار خیز و بار شگر به ترتیب 44.6 میلیمتر و 1096 کیلوگرم(بیش از یک تن) اندازه گیری شد و در آزمایش دیگر بار به ابعاد 5*15 سانتیمتر بر پانلی به ابعاد یک متر مربع وارد شد و با توجه به دامنه اندازه گیری، حداکثر خیز برای بار 89 کیلوگرم، مقدار 16.6 میلیمتر به دست آمد، در ادامه با افزایش بار تا 202 کیلوگرم، پانل دچار شکست شد.
2-عایق صوت و حرارت
پانل های کانتکس در مقابل حرارت، عایق بسیار خوبی محسوب می شوند، بطوریکه هر ضخامت 5 سانتیمتریِ آن معادل 2.5 سانتیمتر پشم شیشه عملکرد حرارتی دارد. کانتکس با ضخامت 5 سانی متر تقریبا با 23 سانتی متر آجر فشاری از لحاظ عایق حرارتی برابری می کند. بعلاوه با توجه به اینکه فشار دستگاه طوری تنظیم شده که قطر طبیعی نی حفظ می شود، هوای محبوس در داخل بندهای نی، نقش عایق صوتی را به خوبی ایفا می کنند.

3-مقاوم در برابر آتش
در قیاس با چوب به علت وجود مواد سیلیسی در نی، پانل های کانکس مقاومت بیشتری در برابر آتش سوزی داشته و از گسترش آتش جلوگیری می کنند و در اصطلاح مواد خود خاموش شونده هستند.

4-مقاوم در برابر پوسیدگی و خوردگی
مقاومت پانل های کانتکس در برابر رطوبت و پوسیدگی و حتی خوردگی حشرات با توجه به خاصیت طبیعی نی، بسیار بالا بوده و به طرز چشمگیری در هر آب و هوایی قابلیت ماندگاری بسیاری را دارا هستند. 63 سال تولید و مصرف این قطعات، به خوبی مقاومت کانتکس را نشان داده است.
5-سبکی
پانل های کانتکس در عین مقاومت، بسیار سبک بوده و از این بابت جهت دیوارکشی در مناطق زلزله خیز بسیار مناسب می باشند.

6-سهولت اجرا
یکی از بزرگترین محاسن کانتکس، کار کردن راحت، برش بسیار ساده و نصب بسیار آسان است. این محصول می تواند به روش های بسیار متنوعی نصب شود، به همین دلیل اجرای کانتکس با کارگر غیر ماهر و ابزار ابتدایی امکان پذیر است.

استفاده به عنوان قاب بتن

این صفحات برای قاب بتن به صورت یک بار مصرف استفاده میشود باعث صرفه جویی زیادی در مصرف چوب(که یک گیاه بارویش چند ده ساله است)می گردد.بتن ریزی با استفاده از این نوع قالب باعث تامین چسبندگی بسیار خوب(که یکی از مشکلات سطوح بتنی است)بین بتن، قالب و اندود نازک کاری میگردد که البته در سایت اشاره شده است میتوان به صورت ساختمان پیش ساخته نیز داشته باشید.دیواره ها و سقف های بتنی که با استفاده از این نوع قالب ساخته میشوند عایق بسیار خوبی در مقابل انتقال حرارت و صوت نیز میباشند.در گذشته در بتن ریزی قسمت هایی از ساختمان های پردیس مرکزی دانشگاه تهران و اخیرا در بتن ریزی پل یادگار امام به صورت قالب کم از این صفحات استفاده شده است.


کاربردهای کانتکس
کاربرد ورق های کانتکس بسیار متنوع و گسترده است که مهم ترینِ آنها به شرح ذیل است:

*ساخت انواع اتاقک های سبک، آلاچیق، سقف پارکینگ، کیوسک و.....
*ساخت سقف اصلی و سقف کاذب
*دیوارهای داخلی و دیوارهای جداکننده
*دیوارکشی اطراف باغ ها
*حصار اطراف کارگاه های ساختمانی
*پوشش روی دیوارهای خارجی
*دکوراسیون داخلی و پارتیشن بندی
 سقف کاذب :  پانلهای کانتکس در ساخت سقف کاذب کاربرد فراوانی دارند بدلیل ایستائی بسیار عالی که دارند در اجرا نسبت به رابیتس بسیار مقرون به صرفه تر میباشند،واز انواع ملاتهای ساختمانی با ضخامت کمتر بعنوان پوشش میتوان استفاده نمود. کانتکس را میتوان با دهانه ۱۵۰سانتیمتری برای سقف کاذب بکار برد و سپس آن را با انوع ملات و مصالح نماسازی نمود که قابهائی از چوب ، آهن یا الومینیوم به اندازه های مورد نیاز قاب کرد و سپس قطعات کانتکس را به اندازه این قابها برید و داخل آنها جا داد که در این صورت در هر زمان میتوان با برداشتن یک قطعه آن ، براحتی به فضای داخل سقف کاذب برای انجام تعمیرات و اعمال مورد نیاز دسترسی داشت .کانتکس برای سقف کاذب در پروژههای شرکت نفت در خوزستان از سالها قبل متداول بوده و از مصالح ساختمانی شناخته شده در بین پیمانکاران فعال میباشد .زیرا سابقه استفاده کانتکس یرای سقف کاذب بیش از چهل سال میباشد .
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۹/۱۸
فرزاد هاتفی