مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

طبقه بندی موضوعی

شیشه سکوریت ها و انواع شیشه دوجداره

چهارشنبه, ۲۰ آبان ۱۳۹۴، ۰۹:۴۴ ب.ظ

http://daneshnameh.roshd.ir/mavara/img/daneshnameh_up/c/c7/GLASS.JPG

استفاده بهینه از انرژی همواره یکی از مهم ترین مسائلی بوده که ذهن بشر را مشغول نموده و قطعا همه انسان ها در هر زمانی برای اینکه نگران آیندگان خود بوده اند به فکر استفاده بهینه از انرژی و صرفه جویی در مصرف آن بوده اند تا بتوانند برای فرزندان خود انرژی را ذخیره کنند.در فصل زمستان همه ما روش های متفاوتی برای گرم کردن منازل خود انتخاب می کنیم، ولی در کنار این روش گرمایشی، باید بدانیم که روشی را هم برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی گرمایشی ساختمان و بهینه سازی مصرف انرژی انتخاب کنیم، بعضی ها ممکن است سراغ عایق ها بروند که این روش هم مزایا و معایب خود را دارد اما یکی دیگر از روش های موثر نصب و کاربرد پنجره دو جداره است.

پنجره دو جداره علاوه بر اینکه عایق مناسبی برای برودت و حرارت می باشد، می تواند عایق صدای مناسبی هم باشد و مزایای بسیار دیگری که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اولین بار در سال ۱۸۶۵ میلادی در نیویورک یک شیشه فروش شیشه دوجداره را تولید و عرضه کرد و آن را در ایالات متحده به نام خود ثبت کرد. مهم ترین عامل ایجاد چنین شیشه ای برای اولین بار هم درواقع حفظ هوای مطلوب داخل ساختمان و جلوگیری از خروج گرما و سرمای داخل ساختمان بوده است.

پنجره های دوجداره یا چند جداره از اتصال دو یا چند شیشه موازی در مقابل یکدیگر بر روی یک چارچوب پروفیل آلومینیومی تشکیل می شود. فریم هایی که بین دو جدار قرار می گیرند، به وسیله مواد رطوبت گیر پر می شوند و سپس دو لبه فریم چسب زده می شود که این کار برای درزگیری و قرار گرفتن اسپیسر بین دو شیشه و چسبیدن آنها به یکدیگر است.

 پس از چسب زدن، به روی شیشه ها انتقال می یابند و با دستگاه پرس نصب می شوند و همزمان گاز آرگون به صورت اتوماتیک داخل شیشه دوجداره تزریق می شود و بعد محیط شیشه با چسب پلی سولفید برای درزبندی بیشتر پر می شود.

پس از اینکه مراحل ساخت شیشه دوجداره تکمیل می شود، آزمایش های مختلفی روی آن انجام می گیرد؛ از جمله آزمایش پایداری در برابر محیط هایی با رطوبت بالا، آزمون مه گرفتگی، آزمون تعیین ضخامت محفظه هوا و....

نصب این شیشه ها بر روی پنجره بسیار آسان است و از طریق پیچ و مهره کردن آنها به قاب فلزی اولیه یا سازه های سیمانی، آجری و... صورت می گیرد. پنجره های دوجداره را می توان طوری نصب کرد که امکان چرخش آنها در دو محور افقی و عمودی وجود دارد و در حالت مورب هم پنجره یک قاب با زاویه ۱۵ درجه برایتان ایجاد می کند.

 این پنجره ها حتی قابلیت نصب در اشکال قوس دار و منحنی را هم دارند و علاوه بر این به گونه ای طراحی می شوند که شما بتوانید توری یا پرده های کرکره ای هم برای پنجره نصب کنید. در ضمن پروفیل ها و یراق آلات مورد استفاده در نصب پنجره های دو جداره به دلیل گالوانیزه شدن در برابر زنگ زدگی و خوردگی و همچنین مواد شیمیایی موجود در هوا، بسیار مقاوم هستند و در نتیجه طول عمر بالایی دارند.

حفظ و نگهداری از انواع شیشه
شیشه نوعی جدار عایقی با کاربردهای متفاوت است از شیشه به دلیل تنوع در ساخت و استفاده آن، بهره‌های فراوانی می‌توان برد از به‌کارگیری آن به‌عنوان یک وسیله تزئینی تا به کارگیری آن به‌جای دیوار، ظرف غذا، ظرف آزمایشگاه و... .
شیشه به دلیل ظرافت آن مراقبت و نگهداری مضاعفی را طلب می‌کند، لذا در تمیز کردن و نحوه نگهداری از آن باید بسیار دقت کرد.
لذا به‌خاطر داشته باشید:
۱. از پارچه‌های نخی و یا کاغذ روزنامه مرطوب برای پاک کردن آن استفاده کنید.
۲. از ضربه زدن به آن خودداری نمائید.
۳. از نزدیک کردن مستقیم آتش به آن خودداری کنید مگر آنکه شیشه مخصوص با مقاومت بالا باشد مثل شیشه‌های بخاری گازی یا ظرف پیرکس.
۴. چنانچه شیشه‌ای به‌هر دلیل داغ و یا سرد شده بود از نزدیک کردن آن یا هوای سرد و یا آب و هوای گرم خودداری کنید. به‌خصوص در زمستان به دلیل سردی هوا، از تمیز کردن شیشه با پارچه گرم خودداری کنید.
۵. برای جلوگیری از صدمه خوردن شیشه حتماً دور آن را با خمیر بتونه پوشانده شده تا از لرزیدن آن خودداری شود.
۶. آئینه هم نوعی شیشه است که با جیوه پوشانده شده است.
ضمن رعایت کلیه موارد مربوط به نگهداری از شیشه سکوریت سعی کنید به جدار جیوه آن صدمه نخورد چرا که شفافیت خود را از دست می‌دهد. نکته دیگر درخصوص خرید شیشه است، در خرید شیشه سعی کنید نیاز خود را اول بشناسید سپس اقدام به خرید نمائید.
به نکات زیر توجه نمائید:
- در مکان‌هائی که در معرض دید عموم است از شیشه مشجر استفاده کنید چراکه ضمن پوشش مناسب شما از نور کافی نیز برخوردار خواهید شد.
- چنانچه منزل یا محل کار شما در معرض صد است یا از شیشه‌های دوجداره استفاده کنید و یا آنکه از شیشه‌های با ضخامت بالا استفاده نمائید.
- چنانچه محل نصب شیشه مورد استفاده در معرض رفت و آمد زیاد است سعی کنید از شیشه‌های ایمنی با سکوریت استفاده نمائید که دارای مقاومت بالا هستند.
- چنانچه از شیشه به‌عنوان دیوار و یا در استفاده می‌کنید حتماً روی آن را با علامت x علامت‌گذاری نمائید تا از صدمه دیدن مردم و متقابلاً شکستن شیشه جلوگیری نمائید.

مزایای پنجره دو جداره

علاوه بر مزیت هایی از قبیل عایق بودن از نظر حرارتی، برودتی و صدا، پنجره های دو یا چند جداره مزایای بسیاری دارند. یکی از مهم ترین این مزیت ها که قطعا برای خانم های خانه بسیار مهم است، جلوگیری از نفوذ گرد و غبار به داخل خانه است که تا حد قابل توجهی کار گردگیری روزانه یا هفتگی شما تقلیل خواهد یافت و دیگر نیازی نیست نگران میهمان های سرزده وسط هفته باشید.

علاوه بر گرد و غبار نفوذ رطوبت هم مساله بسیار مهمی است که در خانه هایی که پنجره هایی معمولی دارند پیش می آید، به دلیل عدم درزگیری مناسب یا عایق نبودن کامل نما هنگام بارندگی رطوبت به داخل ساختمان از اطراف پنجره ها نفوذ می کند یا از طریق خود پنجره به دلیل تعریق شیشه پنجره، رطوبت را به داخل منتقل می کند و ممکن است دیوار های اطراف آن پنجره دچار نم شده و نمای زشتی را به گچ کاری داخلی ساختمان شما بدهد.

پنجره های دوجداره نیازی به رنگ آمیزی مجدد و جلا زدن دوره ای ندارند و با محلول آب و صابون هم به راحتی تمیز می شوند و این امر خود هزینه نگهداری را پایین می آورد. در و پنجره های دوجداره با وجود اینکه بسیار سبک هستند و به خاطر همین سبکی تا حد زیادی از بار مرده ساختمان می کاهند، اما دوام و استحکام بالایی دارند و در صورتی که خدایی ناکرده زلزله بیاید، نسبت به پنجره های معمولی مقاوم تر می باشند.

پنجره های دوجداره تنوع رنگی نامحدودی دارند و شما می توانید با توجه به فضای داخلی اتاق مورد نظر رنگ آن را انتخاب کنید. علاوه بر این همان طور که پیش تر هم گفتیم، این پنجره ها در زوایای مختلفی قابلیت باز شدن دارند و حتی این امکان هست که شما برای پنجره تان ریموت کنترل نصب کرده و به وسیله ریموت آن را باز و بسته کنید.

 یکی از مزایای این پنجره ها ضد اشتعال و برق گرفتگی بودن آنها است که نه تنها دیرتر دچار حریق می شوند، بلکه در صورتی که دچار حریق شوند، به علت استفاده از مواد مولتی فایر با دور شدن منبع آتش، خود به خود خاموش می گردند.

دقت داشته باشید که شما در انتخاب انواع شیشه برای این پنجره ها آزاد هستید، اما چند نکته را بد نیست بدانید، اگر جداره رفلکس در شیشه های دو جداره به سمت خارج از ساختمان قرار گیرد، نور آفتاب و گرما را انعکاس می دهد و از گرم شدن هوای میان دو جداره جلوگیری می شود

 و این مساله را می توان بر اساس اینکه در کدام منطقه آب و هوایی قرار است این پنجره نصب شود تنظیم کرد تا انرژی مناسب دریافت شود. دقت داشته باشید که ضخامت شیشه ها و تعداد جداره ها در مناطق مختلف متفاوت است، اما هرچه ضخامت شیشه و تعداد جداره ها بیشتر باشد، عایق بندی قوی تری خواهید داشت.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۸/۲۰
فرزاد هاتفی