مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

طبقه بندی موضوعی

چرا آقایان از کراوات استفاده میکنند؟

يكشنبه, ۱۷ آبان ۱۳۹۴، ۰۱:۵۸ ب.ظ
هر لباسی که میپوشیم در جای خود یک تاثیر و خاصیتی دارند به نظر شما کراوات بجز احساس خفگی در انسان خاصیت دیگری میتواند داشته باشد؟ اگر برای اینکه دو طرف یقه به یکدیگر برسد و کاملا بسته شود از کراوات استفاده میشود این کار کاملا غیر ضروری است ،زیرا با دکمه نیز میتوان این کار را انجام داد.
میخواهید باور کنید ، میخواهید باور نکنید ، که ترکها نیز در فرهنگ استفاده از کراوات نقش داشتند.
در سال ۱۶۶۰ عثمانی ها برای پاکسازی اردوگاههای اتریش یک گروه سرباز از کرواسی به پاریس فرستادند.این سربازان به حضور پادشاه رفتند. آنها به یقه های خود دستمالهای رنگی بسته بودند ،این دستمالها به شکل دستمالهائی بود که رومانی ها برای گرم نگه داشتن گلو و تارهای صوتی خود از آنها استفاده میکردند.پادشاه بسیار پسندید و حتی خود نیز استفاده میکرد .نام کراوات نیز از croat )) ،کرواسی گذاشته شده است.
مدت زمان زیادی نگذ شت که در انگلستان به صورت یک مد نفوذ کرد .هیچ فرد شیک پوشی بدون استفاده از کراوات احساس خوبی نداشت.در آن زمان آنقدر کراوات را بالا و محکم میبستند که برای نگاه کردن به اطراف مجبور به تکان دادن تمام بدن خود میشدند. در طول صدها سال مدل کراوات به انواع مختلف تغییر پیدا کرد و از ۱۰۰ مدل بیشتر مدل گره زدن و بستن آن تغییر کرد .و حتی برای بستن کراوات کتابهائی نیز نوشته شد.
از سال ۱۹۶۰ کراوات در نظر جوانان از چشم افتاد و مد آن کم شد اما در سال ۱۹۷۰ دوباره استفاده از کراوات رایج گردید.
هنگامی که روسا در محل کار از کراوات استفاده مینمودند بقیه کارمندان نیز مجبور به استفاده شدند.
به طور عمومی گره کراوات را از طرف باریک آن میکشند و باز میکنند.اما حالت صحیح آن این است که چطور کراوات را میبندیم برای باز کردن آن از حرکات بر عکس باید استفاده شود.معمولا افرادی که در نگهداری کراوات بسیار دقت دارند و در واقع متخصص این کار شده اند ،بعد از باز کردن کراوات آنرا به دو قسمت تقسیم نموده و به دور انگشت خود به صورت کمربند میپیچانند سپس انگشت خود را در آورده و تمام شب به همان صورت باقی میماند.در این حالت آهار کراوات از بین نمیرود.
حتی اگر روی کراوات لکه ای هم ایجاد شود هرگز آنرا به خشکشوئی برای شستشو ندهید.
نیازی نیست که زمان زیادی را صرف کنید تا یک کراوات عالی که با کت و شلوار و لباس شما به خوبی هماهنگ می شود، انتخاب کنید. این کار از آنچه که فکر می کنید ساده تر است. اگرچه طرح و رنگ کراوات به سلیقه شخصی مربوط می شود، اما یک کراوات مناسب باید ساختارخوبی داشته باشد.
▪ خرید یک کراوات با کیفیت
گام اول)
کراواتی با طول و عرض مناسب انتخاب کنید. این کار به اندازه اندام شما و مد بستگی دارد.
گام دوم)
کراوات را لمس کنید. یک کراوات با کیفیت باید هنگام لمس کردن نرم باشد و از سه بخش، نه دو قسمت، که به هم دوخته شده است تشکیل شده باشد.
گام سوم)
آستر و تودوزی کراوات را که باعث ایجاد فرم و حجم کراوات می شود، بررسی کنید. کراوات باید تا پایین و نوک انتهایی خود آستردوزی شده باشد و ترجیحا از موادی تهیه شده باشد که درصد بالایی پشم دارد.
گام چهارم)
به کوک نامرئی کراوات دقت کنید؛ یک نخ شل در پشت کراوات، زیر دو لبه به هم متصل شده خواهید یافت. کراواتی که به خوبی تهیه شده باشد، زمانی که این کوک نامرئی را بکشید، باعث می شود تا کراوات جمع بشود و چین بخورد.
گام پنجم)
کراوات را روی دست خود قلاب کنید یا آویزان کنید. انتهای باریک آن باید به شکل مربع در پشت وسط انتهای پهن کراوات قرار بگیرد. کراواتی که به این شکل آویزان می شود، به خوبی بر روی سینه شما قرار می گیرد. از خریدن کراواتهایی که هنگام قرار دادن دور دوست، پیچ می خورد خودداری کنید.
گام ششم)
به جنس پارچه کراوات توجه کنید. ابریشم رایجترین جنس است، زیرا شکلش را به خوبی حفظ می کند و سبک و بادوام است. ترکیبات پولی استر نیز شکل خود را حفظ می کند، اما به خوبی پارچه های الیاف طبیعی رنگپذیر نیست. چروکیدگی بیش ازحد هم یکی از مشکلات کراواتهای نخی است.
▪ انتخاب رنگ و طرح کراوات:
۱) انتخاب طرح کراوات: طرحی را انتخاب کنید که طرح پیراهن شما را تکمیل می کند. یک پیراهن راه راه ظریف، با کراواتی که راه های برجسته و مشخصی دارد هماهنگ می شود، در حالیکه پیراهنی با خطوط چشمگیر و برجسته، به کراوات ملایمتری نیاز دارد.
موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۰۸/۱۷
فرزاد هاتفی