مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

مجله نوجوان

مطالبی برای گروه جوان و نوجوان

طبقه بندی موضوعی

نگهداری از هود آشپزخانه و تمیز کردن آن

يكشنبه, ۱۶ اسفند ۱۳۹۴، ۰۹:۵۱ ق.ظ

http://karamadar.ir/wp-content/uploads/2015/04/00053211.jpg


تهویه نامناسب آشپزخانه، تنها در کشورهای در حال توسعه یک معضل نیست. در یک تحقیق که توسط آزمایشگاه برکلی انجام شده، مشخص شد که در 60 درصد خانه‌های آمریکا که دارای اجاق گاز هستند، میزان آلودگی از استاندارد آلودگی هوای بیرون بیشتر است.احتراق ناشی از اجاق‌های گازی، مقادیری از نیتروژن دی اکسید، فرمالدئید و کربن مونوکسید تولید می‌کند. اجاق‌‌های الکتریکی نیز همین آلاینده‌ها را ولی در مقادیر پایین تر تولید می‌کنند. علاوه بر همه این‌ها، اجاق‌های الکتریکی به طور خاص مقادیر بالایی از ذرات فوق ریز را تولید می‌کنند که به راحتی استشمام می‌شوند، داخل ریه‌ها فرو می‌نشینند و جذب خون می‌شوند. هم چنین غذاهای در حال پخت نیز مقادیری گاز و ذره تولید می‌کنند که مشابه همان ذرات و گازی است که از اجاق تولید می‌شود.

اگر شما هم قصد خرید هود داشته باشید حتما خواهید دید که هر کس یه نظر و یک پیشنهاد متفاوت خواهد داد و شما کاملا سردر گم خواهید شد!

در این بخش میخواهیم به شما کمک کنیم برای خریدی راحت تر هود آشپزخانه.

ما به شما پیشنهاد میکنیم کمی با خود فکر کنید و ببینید تا به حال چندین نفر را دیده اید که به طور مداوم از هود آشپزخانه خود استفاده کند؟ و یا در بین هود هایی که تا به حال دیده اید کدام یک تمام دودی که در هنگام آشپزی پخش میشود را مکش کند؟؟ اگر جواب مارا میخواهید باید بگوییم هیچ هودی مداوم روشن نمیشود و هیچ هودی تمام دود را مکش نخواهد کرد. هود آلودگی موجود در هوا را به سمت خود می‌کشد، به همین خاطر داخل هود فضای مناسبی برای رشد کپک‌ها و باکتری‌ها است. حداقل ماهی یک بار، به ویژه اگر از گریل استفاده می‌کنید، هود را تمیز کنید. فیلترهای متالیک را می‌توانید به آسانی در ماشین ظرف‌شویی بشویید. برای تمیز کردن هودهایی از جنس فلزهای اکسیدنشدنی هم می‌توانید از موم عسل استفاده کنید. یک دستمال آغشته به نفت هم به سادگی می‌تواند هرگونه رد چربی را از بین ببرد.

در واقع باید گفت هود برای خیلی از منازل جنبه تزئینی دارد و خیلی کاربردی نیست.

به طورکلی هود از سه بخش اصلی تشکیل شده است: قاب گیرنده که بو و گازهای پخش شده را جمع آوری میکند و در هودهای دارای خروجی هوا به محیط بیرون منزل هدایت میکند؛ فیلترها و فن یا دمندهای برای انجام عمل تهویه. همچنان که گفته شد هودهای تصفیهکننده نیازی به مجرای خروجی ندارند؛ در این هودها سیستم و کیفیت فیلتر از اهمیت بیشتری برخوردار است. در هودهای دارای مجرای خروجی فیلتر، چربی و گردوغباری که گاهی وارد کانال هواکش میشود را جذب میکند. فیلترهای زغالی که در انواع هود این دستگاهها توان جذب بالایی برای گردوغبار و چربی رادارند و در کنار فیلترهای متالیک که عمر زیادی دارند، میتوانند بسیار کارآمد باشند. نوع دیگری از فیلترهای چربی وجود دارد که تنها چربی را جذب میکند. فیلتر زغالی بهتنهایی کارآمدی زیادی ندارد و تنها بوی نامطبوع را جذب میکند. پسازاینکه ذرات گردوغبار، بو، حرارت و ذرات چربی توسط فن یا سیستم مکنده به هود وارد شد از فیلترها عبور میکند و یا توسط کانالها، راهی بیرون از منزل میشود و یا تصفیهشده و به محیط بازمیگردد.اگر بخواهیم صادقانه تر بگوییم اگر در آشپزخانه شما یک پنجره کوچک باشد خیلی بهتر از هود کار خواهد کرد.پس خیلی نگران انتخاب برند خوب نباشید و این فکر را نکنید اگر یک برند را بخرید کاملا راضی خواهید بود و در غیر اینصورت اصلا فایده ای نخواهد داشت.

بهترین برند هود 

برند های مختلفی در ایران  در حال ساخت و توزیع هود میباشند ولی یکی از بهترین هود هایی که بنده دیدم  هود وایز هستش ولی قیمتش کمی زیاده ولی برخی از مشخصاتی که این هود رو خاص کرده در ادامه خواهیم گفت

موتور فلزی

پروانه فلزی

دارای سایلنت کیت که صدای هود رو به حداقل خواهد رساند: سایلنت کیت تا ۸۶ درصد صدای هود را از خواهد برد.

سنسور قوی دود ، حرارت ، دما

هود جزیره از لحاظ ظاهری، زیبا و فانتزی و در غالب مکعب ،استوانه و کره است .  و از نظر کارایی بیشتر مناسب آشپزخانه هایی است که در آن پخت و پز کمتری انجام می شود و حالت دکوری و لوکس دارد . علت آن هم طراحی خاص برخی از مدل های هود جزیره با صفحه مکش کوچک است البته در مدل هایی که صفحه مکش کوچک نیست همان کارایی هود فلت و مورب را از هود جزیره می توان انتظار داشت. نوع جدید و زیبای هودجزیره ،مدل آسانسوری آن است که با دکمه ای هود بالا و پایین رفته و قابلیت جمع و باز شدن دارد .

فیلتر چند لایه استیل با کیفیت بسیار بالا و قابل شستشو و….

ایرادات هود ها
3 مشکل اصلی وجود دارد که کاربرد و تاثیر هود آشپزخانه را محدود می‌کنند:

  • ابعاد نامناسب: بسیاری از هودها، به اندازه‌ای بزرگ نیستند که شعله‌های جلویی گاز را پوشش دهند. یک مشکل دیگر نیز این است که هود‌ها اکثرا در ارتفاعی بیش از حد بالا نصب می‌شوند.
  • فن اشتباه: یک هود کارامد باید حدودا هوایی معادل  CFM200 (فوت مکعب در دقیقه) را جابه جا کند. از طرفی، فنی که زیادی قدرتمند است (برخی از مدل‌هایی که بالای 900 CFM اندازه گیری شده‌اند) ممکن است مقادیری گاز کربن مونوکسید و گازهای دیگر حاصل شعله، آبگرمکن و دیگر وسایل خانه را تولید کند. این هودهای قدرتمند نیاز به یک سیستم جبران هوا دارند که هوای تازه را دوباره به خانه برگرداند.
  • عدم وجود خروجی هوا از محیط: هودهایی که به اصطلاح هود سیرکوله کننده هوا نامیده می‌شوند، فقط هوا را به اتاق برمی‌گردانند بدون این که آلاینده‌ها را به خارج اتاق منتقل کنند. این هودها همچنین سیستم‌های بدون کانال نامیده می‌شوند و ممکن است مقادیر قابل تعویضی از ذغال سنگ یا فیلتر فلزی را در خود داشته باشند، اما در مقابل اکثر آلاینده‌ها تاثیر کمی دارند.

کارشناسان هشدار می‌دهند عدم تعویض به موقع فیلترهای هود آشپزخانه و یا تنظیم سیستم هواکش آشپزخانه‌ها و سوخت ناقص گاز در اجاق گازها می‌تواند سبب ورود سموم و مواد شیمیایی به ریه افراد و بروز انواع بیماری‌های مزمن از جمله سرطان و بیماری‌های ریوی شود.گفتنی است،‌بر اساس ذرات ریز میکروسکوپی ناشی از آلودگی هوای آشپزخانه،‌دستگاه ها پخت و پز مانند ذرات منتشر شده از خودروهای نقلیه چون اتوبوس‌ و انواع ماشین‌ها می‌توانند سبب آسیب رساندن به بدن و بروز انواع بیماری‌ها در افراد شوند.بررسی‌ها نشان می‌دهند،‌کارشناسان بر این اساس توصیه می‌کنند افراد حتما نسبت به تعویض فیلتر هود آشپزخانه خوددر موعد مقرر اقدام کنند، همینطور درصورت سوخت ناقص گاز در اجاق گاز نسبت به تعویض آن اقدام کنند، زیرا اجاق گاز باعث پخش آلاینده‌هایی چون دی‌اکسید نیتروژن می‌شود.این نتایج حاصل تحقیقات آزمایشگاه لارنس متعلق به دانشگاه برکلی ایالات متحده است.کارشناسان اثرات آلودگی هوا را علاوه بر بروز بیماریهایی چون سرطان در بروز پیرپوستی در افراد موثر می‌دانند.

موافقین ۰ مخالفین ۰ ۹۴/۱۲/۱۶
فرزاد هاتفی